Zielone dachy

Wykonanie zielonego dachu może przekształcić niewykorzystany dach w piękną i funkcjonalną zieloną przestrzeń, która przyniesie wiele korzyści Tobie i środowisku.

 

Jako specjaliści od ogrodów na dachach możemy pomóc Ci w każdym aspekcie – od projektu po wykonanie zielonego dachu w dowolnej skali. Nasz skrupulatny proces projektowania uwzględnia względy estetyczne, praktyczne oraz wymogi techniczne, takie jak hydroizolacja, obciążenia czy też odpowiedni dobór gatunków roślin.

Nasze bogate doświadczenie projektowe obejmuje projektowanie rozległych komercyjnych ogrodów na dachach, takich jak oszałamiający ogród na dachu galerii handlowej Wroclavia, a także bardziej kameralnych tarasów, które oferują połączenie zacisznych miejsc do siedzenia, bujnej roślinności i zapierających dech w piersiach widoków.

Tworzenie ogrodu na dachu to złożony proces, który wymaga specjalistycznych produktów i doświadczonej koordynacji logistycznej, aby sprostać ograniczeniom związanym z budową w trudno dostępnych obszarach. Nasze doświadczenie na licznych budowach pomaga nam sprostać z łatwością stawianym wyzwaniom.

Inwestycja w ogród na dachu to decyzja, która może zmienić Twoją nieruchomość i poprawić Twój styl życia. W Ogrodowej Pasji dokładamy wszelkich starań, aby zapewniać wyjątkową obsługę i tworzyć ogrody na dachach, które są zarówno piękne, jak i funkcjonalne.

Systemy zielonych dachów

Zielone dachy to jeden ze sposobów dodania zieleni do środowiska miejskiego, poprawę jakości powietrza, obniżenie kosztów energii i zapewnienie siedlisk np. dla ptaków. Istnieją dwa główne systemy zielonych dachów: ekstensywny i intensywny.

Podczas projektowania zielonego dachu należy wziąć pod uwagę kilka czynników: w tym hydroizolacja, maksymalne obciążenie dachu, obciążenie śniegiem w zimie, dostęp, ekspozycję na światło słoneczne oraz estetykę. Proces projektowania określa, co możemy osiągnąć, aby spełnić wymagania klienta, biorąc jednocześnie pod uwagę względy techniczne oraz praktyczne. Wykonując instalację zapewniamy także ścisłą współpracę z architektami, inżynierami i właścicielami budynków, aby zapewnić bezproblemową integrację zielonego dachu z projektem i budową budynku.

Ekstensywny

Ekstensywne zielone dachy są zwykle stosowane w budynkach już istniejących, w których nie przewidziano dodatkowych obciążeń jakie niesie ze sobą dodatkowa instalacja systemu. Są to powierzchnie zielone zazwyczaj nie dostępne dla ludzi – powstają ze względów ekologicznych i środowiskowych . Ze względu na mała miąższość substratu – ekstensywne zielone dachy powstają głównie z wykorzystaniem mat rozchodnikowych oraz małych roślin zielnych. Dachy te są łatwiejsze w utrzymaniu i wymagają minimalnego nawadniania i nawożenia, co czyni je bardzo dobrą opcją np. na dachach centrów handlowych.

Intensywny

Intensywne zielone dachy są zwykle stosowane w większych obiektach, takich jak budynki komercyjne lub instytucjonalne. W tych systemach możemy także zastosować szerszą gamę roślin, w tym drzewa i krzewy. Dachy te wymagają głębszego podłoża oraz większych nakładów na pielęgnację, ale mogą zapewnić bardziej zróżnicowaną i atrakcyjną wizualnie zieloną przestrzeń. Intensywne zielone dachy mogą również przynieść dodatkowe korzyści, takie jak lepsze zarządzanie wodami opadowymi i ograniczenie efektu miejskich wysp ciepła.